Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Uç teknolojilerde satış yapacaklar için üç altın kural

Uç teknolojilerde satış yapacaklar için üç altın kural
12.03.2020
319
A+
A-

Küresel şirket CIO’ları ve fütüristler arasında yapılan araştırma sonucunda süreçlerin ve uygulamaların uç teknolojilere taşınması, şirketlerin hâlihazırda sürdürdüğü ve yaygınlaşan kişiselleştirmeden, iyileştirilmiş gerçek zamanlı içgörü ve daha hızlı ürün ve hizmet inovasyonuna kadar her şeyi destekleyen dijital dönüşümü sağlamak için bir zorunluluk olacak.

HPE Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar, konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Ancak bu, rekabetçiliğini elinden bırakmak istemeyen ve müşteri beklentilerine ayak uydurmak isteyen şirketler için iyi haber olsa da araştırmaya göre, uç teknolojilerde fırsatları kovalamak büyük bir gayret istiyor. Hatta, geniş bir ölçekteki bu yeni teknoloji ekosistemlerini networklerine yerleştirmekle görevli IT ekipleriyle yapılan mülakatlarda katılımcılar, hem yapısal düzeyde (network altyapısını uyarlama, yeni inovasyonlara uyum sağlama, güvenlik konfigürasyonunu iyileştirme) hem de stratejide (zihniyet değişimi, artan liderlik bilinci) değişiklikleri öngörüyorlar.” dedi.

Kanal ortaklarının şirketlere uç teknolojiler yolculuğunda destek verme imkânlarının olağanüstü bir durum olduğunu belirten Uyar, fakat bundan avantaj sağlamaları için rekabetçi olmaları, hızlı ve neyi, nasıl satacaklarını bağdaştırmaları gerekecek.

Ersin Uyar, başlangıç niteliğinde, geleceği gerçeğe dönüştürmeye çalışırken iş ortaklarımızın bilmesi gereken üç altın değerinde tavsiyeyi şöyle açıkladı:

“Hangi sektörlerin çok daha hızlı fırsatlar doğuracağını anlayın”
“Sektördeki iş ortakları her zaman ufukta neler olup bittiği ile ilgilenecek olsalar da, bugünün fırsatlarını da kaçırmamak önemlidir. Her ne kadar bütün bir ekonominin geleceğini uç teknolojiler ağında görsek de, diğerlerine kıyasla daha hızlı bir şekilde avantajlar doğuracak, gerekli temel altyapılar ile hizmetlerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken başlıca sektörleri belirledik:

Eğitim: Eğer doğru yönetilirse, eğitim kurumlarının finansmanına devasa katkılar sağlayabilecek bir dizi gelir kapısı açılıyor. Bunlar arasında, video üzerinden yapılan eğitimler ve bu eğitimlere dünya genelinde diğer kurumların ödeme yapabilmeleri ya da istendiği zaman dışarıdan şirketlerin sınıf ya da bir laboratuvar alanına rezervasyon yapmalarına olanak sağlamak var.

Sağlık Hizmetleri: Yapay zekâ ve makine öğrenimi ile hasta verilerinin her zamankinden daha mükemmel analiz edilmesini sağlayan sağlık kuruluşları, daha iyi hedefleme ve daha az israfla beraber tedavi ve ilaçların etkilerini de daha iyi anlama gibi gerçek bir fırsata sahipler. Yerinde yapılan doğru analizlerle veriler, hayat tarzına yönelik kişiselleştirilmiş rehber olarak kullanılabilir. Böylece doktor ve hastane ziyaretleri seyrekleşebilir ve tedavi yükü de azaltılabilir.

Büyük Kamusal Alanlar: Artırılmış gerçeklik içeriğiyle kaplı oyunlardan çoklu sensör kullanan sanal gerçeklik teknolojileri kullanan paylaşımlı oyunlara kadar, spor ve canlı eğlence sektörlerinde ortaya çıkan uçsuz bucaksız fırsatlar var. Uç teknolojilerle donatılmış alanlardaki diğer fırsatlar arasında, içgörü bazlı kişiselleştirilmiş yemek ve içecek önerilerinin sunulması veya anında satın alma gibi oyun başında sunulan perakende seçenekleri yer alıyor.

Kendinizi stratejik ve güvenilir bir partner olarak konumlandırın
Uç teknolojilerin getirdiği zorluklar arasında yer alan uç teknoloji bazlı stratejilerin takibi ve doğru seviyede destek için proaktif bir duruş sağlanması birçok IT karar vericisi için oldukça zorlayıcıdır. Kritik başarı faktörlerinin yer aldığı uzun bir liste, kanal iş ortakları için sayısız fırsatlar sunar. Şüphesiz, bu iş ihtiyaçlarını karşılamak için IT bütçe ve harcamalarının artırılması gerekecek. Ancak kanal iş ortaklarının yararlanabilecekleri sadece donanım taleplerinden ibaret değil, network güvenliği ve analitik hizmetler de bir ihtiyaç haline gelecek. IT ekibinin işini kolaylaştıracak uygulamalar ve hizmetler (yapay zekâdan veri analitiğine kadar) üzerine stratejik rehberlik sunacak ve networke sorunsuz entegre olmalarını sağlayacak iş ortakları yoğun talep görecek. Bunun yanı sıra, araştırmamızın ortaya koyduğu ikinci ve üçüncü kritik başarı faktörleri arasında, dijital okuryazarlığın geliştirilmesi ve daha çok beceriye dayalı rehberlik, eğitim ve danışmanlığın yer aldığı IT zihniyet değişimi var.

Networkte güvenliğe odaklanmak
Araştırmamızda öne çıkan bir başka önemli bulgu ise uç teknolojiler kullanan networklerin güvenliğini sağlamanın şirketler için çok önemli bir öncelik olmasıydı. Hatta işleme tabi tutulan dağıtık güvenlik sorunlarını ele almak, bir numaralı kritik başarı faktörüydü. Konuştuğumuz uzmanlar endişe duydukları birçok riskten bahsettiler. Networkün binlerce farklı noktasında ortaya çıkan riskler, bir cihazın güvende olup olmadığına dair belirsizlik, ses ya da biyometrik güvenliğin hack’lenmesi ve mesnelerin interneti cihazlarının ve sensörlerinin doğru düzgün güvenliğinin sağlanamaması korkusu.

Eğer uç teknolojiler kullanmadan önce düşünmeniz gereken bir şey varsa o da güvenliktir. Müşterilerinin tehditleri daha hızlı bulup durdurmasına yardımcı olabilecek ve bunu network altyapısının ayrılmaz bir parçası haline getirebilecek iş ortakları, benzersiz bir fırsatla karşı karşıya kalacak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.